Z prawkiem czy bez?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.motoczesci.fora.pl Strona Główna » Prawo - przepisy
Autor Wiadomość
Administrator
GośćPost Wysłany: Pon 15:51, 05 Lis 2007    Temat postu: Z prawkiem czy bez?  

    NIM RUSZYSZ PRZED SIEBIE LEPIEJ PRZECZYTAJ!!! POTEM MOŻE BYĆ JUŻ ZA PÓŹNO...

„Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”
Jeżeli masz prawo jazdy B wysokość grzywny wynosi 300 zł, ale jeśli nie posiada się uprawnienia do prowadzenia pojazdu 500 zł. Jednak gdy przepisy kodeksu drogowego są Ci obce sprawa niewątpliwie się komplikuje.
Wpadek może być tysiące np.110kmh przez miasto, przekraczanie lini ciągłej, niedozwolone wyprzedzanie, ucieczka przed policją itd. Wtedy nie ma mowy o kilkuset złotowym mandacie tylko o popełnionym przestępstwie! Wystarczy przytoczyc art. 160 Kodeksu Karnego (Dz.U.97.88.553):
" § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego."
Jezeli wiec stworzysz takie niebezpieczenstwo i nic sie nikomu NIE STANIE to...i tak możesz mieć poważne kłopoty! Odszkodowania, renty dożywotnie i wyrok więzienny. A co sie dzieje w przypadku gdy są ofiary, kalectwo? Zapomnij wtedy o swoim dotychczasowym życiu. Pojawia się tu art. 177 Kodeksu Karnego:
" § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek."
Podsumowując bez prawka jesteś przegrany chyba że zamienisz swoje cudo na skuter do 50cc albo rower. Jest jeszcze jedna opcja: do odważnych świat należy ale konsekwencje będą nie ciekawe i splamią Twoje akta na zawsze.
Po pierwsze kara pozbawienia wolności do lat 3, a gdy jest ofiara, do lat 8. Ponadto możesz otrzymać wyrok zapłaty jednorazowej sumy pieniężnej, która może wynieść nawet kilkaset tysiący złotych dla pokrzywdzonego, poszkodowanego lub rodziny ofiary lub bedziesz płacił rente ww osobom do końca życia.

Mówi się,że człowiek młody nie wie co robi i za jego czyny odpowiadają prawni opiekunowie, ale nie w przypadku 17-latków... Dzieciaki, którym są obce przepisy prawne powinny zwrócić szczególną uwagę na dwa artykuły z Kodeksu Karnego:
Art. 272. Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dla własnego spokoju i życia drugiego człowieka warto ubiegać się o uprawnienia do kierowania motocyklem, a jeśli spotka Cię przykry wypadek pamiętaj chroni Cię OC!!!
 
                 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.motoczesci.fora.pl Strona Główna » Prawo - przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Created by: __ Infected-FX __
Regulamin